Gastriti, ja si ta menaxhoni në kushte shtëpie

AKTUALITET LAJME SHENDETI YNE

Gastriti është inflamacion i mukozës së stomakut dhe klasifikohet në akut (i menjëhershëm), ose kronik.Shkaku kryesor i të dy llojeve të gastritit është infeksioni i mukozës gastrike prej një bakteri të quajtur Helikobakter Pilori. Shkaqe te tjera rënditen përdorimi për një kohë të gjatë i ilaçeve kundër dhimbjeve, alkooli, drogërat, helmimet nga disa usqime, stresi dhe reaksionet alergjike.
Ndërsa ka raste kur trajtimi mjekësor është i nevojshëm për të trajtuar gastritin, shumë njerëz kanë treguar se mund të menaxhojnë simptomat edhe në kushte shtëpie.

1. Ndiqni një dietë anti-inflamatore

Një dietë për të parandaluar gastritin duhet të përfshijë brokolin dhe vajin e ullirit.Gastriti i referohet inflamacionit të rreshtimit të stomakut, kështu që konsumimi i një diete që ndihmon në minimizimin e inflamacionit mund të sigurojë lehtësim të simptomave me kalimin e kohës.  Ushqimet që zakonisht kontribuojnë në inflamacion janë: ushqime të përpunuara, gluten, ushqime acidike, produktet e qumështit, ushqime me sheqer, ushqime pikante, alkool.

2. Merrni një shtesë të ekstraktit të hudhrës

Disa studime sugjerojnë që ekstrakti i hudhrës mund të ndihmojë në uljen e simptomave të gastritit. Thërrmimi i hudhrës së papërpunuar dhe ngrënia e saj gjithashtu mund të funksionojë mirë.

3. Provoni probiotikët

Probiotikët mund të ndihmojnë në përmirësimin e tretjes dhe inkurajimin e lëvizjeve të rregullta të zorrëve. Ushqimi i ushqimeve që përmbajnë probiotikë gjithashtu mund të përmirësojë simptomat e gastritit. Këto ushqime përfshijnë: kos, kombucha dhe lakër turshi

4. Pini çaj jeshil

Një studim tregoi se pirja e çajit jeshil ose të zi të paktën një herë në javë mund të zvogëlojë ndjeshëm prevalencën e H. pylori në traktin digjestiv. Disa njerëz besojnë se pirja e ujit të ngrohtë mund të qetësojë stomakun dhe ndihmon tretjen.

5. Hani ushqime më të lehta

Ngrënia e vakteve të pasura me karbohidrate mund të ndikojë në sistemin tretës të një personi dhe të përkeqësojë gastritin. Mjekët rekomandojnë të hani disa herë në ditë porn ë porcione të vogla.